نکات مهم درباره هود آشپزخانه

نکات مهم درباره هود آشپزخانه


انواع هود آشپزخانه

در گذشته آشپزخانه را درحیاط می ساختند و چون قسمتی از نشیمن ساختمان محسوب نمی شد بنابراین استفاده از هود آشپزخانه توجیهی نداشت .

سابقه استفاده از هود آشپزخانه به صورت امروزی زیاد نیست .
به کار گیری هود آشپزخانه به این شکل ناشی از افزایش جمعیت و کوچک شدن فضای خانه و به تبع آن کوچک تر شدن فضای خانه است.
با گذشت زمان ساختمان به صورت یکپارچه ساخته شد و  برای دفع بو ، بخار و دود ناشی از پخت و پز نیاز به وسیله ای که این کار را انجام دهد بیش از پیش حس شد

هود مخفی
هود های مخفی عمدتا دارای موتوری قویتر هستند  و چون هیچ نمای بیرونی ندارند یا نمای بیرونی آن ها بسیار ناچیز است بنابر این برای زیبایی آن نیاز به کار بیشتر احساس نشد ، البه ناگفته نماند که امروزه استفاده از هود مخفی مورد استقبال زیادی قرار گرفته است و هم در طراحی آشپزخانه مدرن از آن استفاده می شود و هم کلاسیک .حال به هود  شومینه ای می رسیم .هود های شومینه ای

که در اصطلاح به آن ها کلاسیک یا فلت هم گفته می شود . چون در هود شومینه ای کل هود در دید می باشد ، به زیبایی آن بیشتر توجه شد و بنابر نیاز متقاضی موتور آن نیز به مراتب قوی شد مدل های آن اما محدود بود تمام استیل مسطح یا ترکیب شیشه و استیل خمیده و …
اما تکنولوژی هود آشپزخانه به اینجا محدود نشد و با نسل جدیدی از هود ها به نام هود های شیبدار مواجه شدیم .هودهای شیبدار

در این مدل هود دست طراحان بسیار باز شد و می توان به جرئت گفت این دسته از هود ها به جهت تنوع طراحی از همه هود ها پیشی گرفته اند و هر روز امکان جدیدی به آن ها افزوده می شودهود جزیره ای

کارشناسان می گویند هر چند سال یکبار که تعداد سال ها ی آن دقیقا مشخص نیست بشر به سبک زندگی و مد های سابق خود علاقه نشان داده و سعی می کند آن را در قالب دنیای امروزی پیاده سازی کند هود جزیره هم تقریبا چنین سرنوشتی داشته است در معماری مدرن امروزی در طراحی خانه عمدتا از دو آشپزخانه استفاده می کنند یک آشپزخانه کثیف امروزی یا همان مطبخ قدیمی و دو آشپزخانه تمیزی که به عنوان دکور و زیبایی بیشتر خانه از آن استفاده می شود و استفاده از هود جزیره این زیبایی را دو چندان میکند و در طراحی هود جزیره مهمترین گزینه زیبایی هود می باشد و هود جزیره از نظر زیبایی بهترین هود می باشد و به جهت اینکه نمای 360 درجه دارد باید با وسواس بیشتری طراحی و به کارگیری شود .

 

نکات مهم برای استفاده بهتر از هود آشپزخانه 

همواره فیلتر هود آشپزخانه را تمیز کنید (حداقل ماهی یکبار آنرا بشوئید). اگر روغن انباشته شده روی فیلتر زیاد شود، خطر آتش سوزی وجود دارد. سطح هود باید با پارچه­ای نرم و مواد شوینده غیر سایشی تمیز شود.
 هرگز خودتان هود آشپزخانه را تعمیر نکنید، همواره با مراکز خدمات پس از فروش مجاز شرکت تماس حاصل نمایید.
همیشه قبل از انجام تعمیر یا تمیز کردن  هود آشپزخانه را خاموش کرده و از برق بکشید.
به وسیله اسفنج نرم و آب و صابون  هود را بشوئید. هیچگاه از مواد شوینده خورنده، پدهای مخصوص پرداخت، براده فولاد یا حلال در تمیز کردن هیچ قسمتی از هود استفاده نکنید، زیرا باعث خسارات جبران ناپذیر خواهد شد.
فیلترهای فلزی هود آشپزخانه را میتوانید در ماشین ظرفشویی بشوئید، یا یک ساعت در محلول آب و ماده شوینده مورد تایید قرار داده و سپس آن را تمیز کنید و پس از خشک شدن در جای خود نصب کنید.
 برای ﺗﻤﯿﺰ ﮐﺮدن ﺳﻄﻮح ﻇﺎﻫﺮي هود آشپزخانه ﻣﺤﺼﻮل از ﯾﮏ ﭘﺎرﭼﻪ ﻧﺮم آﻏﺸﺘﻪ ﺑﻪ ﻣﺎﯾﻊ ﺗﻤﯿﺰ ﮐﻨﻨﺪه ﺧﻨﺜﯽ و اب ولرم استفاده کنید.
 نباید ﺷﻌﻠﻪ ﻣﺴﺘﻘﯿﻢ را زﯾﺮ ﻫﻮد آشپزخانه ﺑه مدت ﻃﻮﻻﻧﯽ روﺷﻦ ﻧﮕﻪ داﺷﺖ.
 از هود آشپزخانه ﺟﻬﺖ ﺧﺎرج ﮐﺮدن دود وﺑﺨﺎر ﺧﻄﺮﻧﺎك و ﺳﻤﯽ و ﻣﻀﺮ اﺳﺘﻔﺎده ﻧﮑﻨﯿﺪ.
 هرگز اﺟﺎزه ﻧﺪﻫﯿﺪ ﮐﻪ روي ﻫﻮد آشپزخانه ،وﺳﺎﯾﻞ ودﺳﺘﮕﺎﻫﻬﺎي دﯾﮕﺮي ﻗﺮارداده ﺷﻮد.
بهترین ارتفاع برای نصب هودهای شومینه ای فاصله 65 تا 75 سانتی متری و برای  هودهای شیبدار نباید کمتر از  40 سانتی متر باشد.
در حالت ایده آل بهتر است 10 دقیقه قبل از شروع آشپزی هود آشپزخانه را روشن کنید یا حداقل در هنگام شروع به پخت و پز روشن کنید. همچنین توصیه میشود 10 دقیقه قبل از پایان آشپزی هود را روشن بگذارید.
خروجی هود آشپزخانه را به دودکش سایر وسایل (مثلاً شومینه، بخاری و …) متصل نکنید.
نکاتی در مورد اتصالات لوله خروجی هود آشپزخانه :
لطفا توجه فرمایید بهتر است فاصله هود آشپزخانه از خروجی ساختمان در کمترین حالت ممکن باشد استفاده از تبدیل و زانویی مطابق جدول زیر باعث کاهش مکش هود می­شود.


به ازای دو زانویی 90 درجه

 23% کاهش مکش

به ازای یک زانویی 90 درجه

14% کاهش مکش

به ازای یک متر افزایش طول لوله خرطومی

10% کاهش مکش

به ازای یک زانویی 45 درجه

7% کاهش مکش

استفاده از تبدیل

4% کاهش مکش

قابل توجه است که در صورت رعایت نکردن موارد مذکور، صدای هود آشپزخانه 10 تا 40 درصد افزایش خواهد یافت.

منبع : مسترپلاس

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت